• +48 85 74 83 216
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Planowanie i optymalizacja tras


 

System eMikrodom wspiera działy w mleczarni które zajmują się planowaniem tras. Udostępniamy szereg funkcji pozwalających na ułożenie planu tras według którego będzie odbierane mleko od dostawców.

Planowanie jest procesem trudnym, wymagającym od osoby która to wykonuje znajomości położenia gospodarstw w terenie, możliwości dojazdu czy stanu dróg. Podczas układania trasy trzeba mieć wiedzę o pojemności cysterny, przewidywanej ilości dostaw, indywidualnych porach odbioru. Trzeba przewidzieć kolejność odbiorów oraz wyznaczyć miejsca pozostawienia/odbioru przyczepy, zadbać o to aby długość i czas przejazdu były optymalne.

W podstawowej wersji dajemy możliwość utworzenia planu tras na dzień lub okres. Plan może zawierać wiele tras a każda trasa ma listę dostawców według kolejności odbioru. Plany tras można kopiować, zmieniać, przesuwać dostawców pomiędzy trasami. Dla każdego dostawcy widać oczekiwaną ilość mleka do odbioru. Plan można wydrukować i dać dla kierowcy.

Rozwój technologii pozwala obecnie na rozszerzenie funkcjonalności planowania. Oferujemy szereg dodatkowych modułów które ułatwiają ten proces. Wykorzystując mapy online, serwisy optymalizacyjne i geolokalizacyjne oraz własne zasoby danych o dostawcach, można zdecydowanie przyspieszyć i uprościć ten proces. Dla mleczarni, przekłada się to na oszczędności związane ze skróceniem czasu przygotowania planu i zmniejszeniem kosztów odbioru mleka.

Do optymalizacji tras posiadamy własny specjalizowany serwer. Program Cysterna wykorzystuje go automatycznie i pozwala na optymalizację zarówno pojedynczej trasy jak i zbudowanie od nowa planu tras dla części lub wszystkich dostawców.

Długość przebytej drogi podczas odbioru mleka ma kluczowe znaczenie dla minimalizacji kosztów. Ponieważ dostawców na trasie może być nawet 50, to optymalne ich ułożenie nie jest problemem trywialnym. Zagadnienie to w literaturze opisuje tzw. „problem komiwojażera”. Celem jest znalezienie najkrótszej / najtańszej / najszybszej drogi łączącej wszystkie punkty, zaczynającej się i kończącej się w określonym punkcie. Główną trudnością w tym wypadku jest bardzo duża ilość danych do analizy np. dla 20 punktów będzie to 6x1016 kombinacji!

Oprócz optymalizacji dajemy także możliwość planowania trasy bezpośrednio na mapie. Użytkownik widzi punkty na trasie oraz gospodarstwa w obszarze mapy które nie są na trasie. Może swobodnie umieszczać lub usuwać dostawców z trasy. Widzi aktualne zapełnienie cysterny oraz wyznaczoną trasę pomiędzy punktami. Może wyznaczać miejsca pozostawienia/odebrania przyczepy.

Wszystkie wyższej opisane funkcjonalności w powiązaniu z naszym systemem do nawigacji dla kierowców cystern ccMapa, dają Państwu kompletną usługę która pozwala zaplanować trasę, poprowadzić kierowcę od dostawcy do dostawcy oraz przesłać ilości odebranych litrów na serwer.


Please publish modules in offcanvas position.